7 odblaskowych rad drogowych

  • Noś kamizelki odblaskowe lub inne elementy odblaskowe w warunkach niedostatecznej widoczności.
  • Korzystaj z chodnika lub drogi dla pieszych, a jak ich nie ma to z pobocza. Dopiero jeśli nie ma pobocza, albo czasowo nie można z niego korzystać, możesz korzystać z jezdni.
  • Ale pamiętaj: idź jak najbliżej krawędzi i ustępuj miejsca nadjeżdżającemu samochodowi.
  • Jeśli idziesz poboczem lub jezdnią, to idź lewą stroną drogi, tak żebyś widział nadjeżdżający samochód. Jeśli idziesz z kolegą lub koleżanką, to idź jeden za drugim. 
  • Z drogi dla rowerów korzystaj tylko jak nie ma chodnika lub pobocza. Na drodze dla rowerów powinieneś ustąpić rowerzyście. Nie dotyczy to osób niepełnosprawnych.
  • Nie wchodź na jezdnię tuż przed pojazdem. Jeśli nadjeżdżający samochód jedzie szybko lub jest blisko – zaczekaj aż przejedzie.
  • Nie przekraczaj jezdni w miejscu niedozwolonym i pamiętaj by nie wchodzić na jezdnię przy czerwonym świetle. 
Rośnie liczba pieszych zabitych w porze jesiennej. Szybko zapadający zmierzch sprawia, że piesi stają się mniej widoczni dla kierujących, szczególnie na nieoświetlonych drogach. W co czwartym takim wypadku ginie człowiek. Stosowanie odzieży ostrzegawczej i odblasków, a także poprawa nawyków pieszych i rowerzystów, mogą zmniejszyć te przerażające statystyki.

Projekt Bezpieczna Droga

Projekt Bezpieczna Droga - ogólnopolska kampania profilaktyczna ograniczania przestępczości w ruchu drogowym - jej celem będzie zbudowanie i uwewnętrznienie postawy właściwych zachowań niechronionego uczestnika ruchu drogowego. Postawa ta powinna wyrażać się poprzez następujące elementy: Wiedza - dotycząca zasad uczestnictwa w ruchu drogowym. Świadomość – poznanie, w sposób dostosowany do wieku odbiorcy, konsekwencji nieprzestrzegania tych reguł. Odpowiedzialność – zrozumienie, że zachowanie pieszego na drodze wpływa nie tylko na jego życie i bezpieczeństwo, ale równie mocno dotyka pozostałych uczestników ruchu drogowego. Gotowość – bycie odpowiednio wyekwipowanym i umiejętność przystosowania się do zmian (sytuacyjnych, atmosferycznych etc.) w sytuacji na drodze. Życzliwość – zrozumienie, że wszyscy uczestniczy ruchu drogowego mają wspólny cel – sprawne przemieszczenie się z punktu A do punktu B – który łatwiej osiągnąć przy wzajemnym pozytywnym nastawieniu. 

 

Poznaj szczegóły

Aktualności
Przejście
15.11

Przejście

Dobrze Cię Widzieć! Obejrzyj poniższe video i dowiedz się, jak należy korzystać z przejścia dla pieszych.
Czytaj więcej
Pobocze
14.11

Pobocze

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo w drodze do domu! Nie chcesz chyba, aby spotkało Cię to samo, co Wacka w naszym filmiku?
Czytaj więcej
Bieg
13.11

Bieg

Jacek i Zosia mówią jak jest! Prezentujemy pierwszą z siedmiu animacji o bezpiecznym zachowaniu na drodze i uważności. Kreskówka powstała w ramach ogólnopolskiej akcji „Dobrze Cię widzieć".
Czytaj więcej